APIE MALAIZIJĄ

Malaizija – tai šalis Pietryčių Azijos dalyje, kurią sudaro du sausumos masyvai atskirti vandens bei apsupti mažesnių salų.
Malaizijos pusiasalis yra piečiausioje Malaizijos pusiasalio dalyje, į pietus nuo Tailando, į šiaurę nuo Singapūro ir į rytus nuo Indonezijai priklausančios Sumatros salos.
Rytų Malaizija apima didžiąją dalį šiaurinės Borneo salos dalies ir dalijasi sausumos sienomis su Brunėjumi šiaurėje ir Indonezijos Borneo pietuose. Ir nors žemėlapyje atrodo, kad pusiasalis nėra jau taip ir toli, tačiau iš Kvala Lumpūro nuskristi į Borneo saloje esančius miestus užtrunka 2-3 valandas.
Borneo sala yra trečia pagal dydį pasaulyje ir žinoma, didžiausia Azijos sala, net 11 kartų didesnė už Lietuvą! Ar žinojote, kad Borneo atogrąžų miškai (apytiksliai 130 milijonų metų) yra du kartus senesni nei Amazonės atogrąžų miškai Pietų Amerikoje?!

Nuo  2023 m. gruodžio 1d. įsigaliojo nauja tvarka – kiekvienam, atvykstančiam į Malaiziją, ne anksčiau nei 3 dienos iki atvykimo reikia užpildyti šią formą.

Tropinis Malaizijos klimatas jus lepins šiluma ir drėgme (60-80%). Temperatūra dienos metu svyruoja  nuo +27°C iki +33°C laipsnių daugelyje šalies vietų, tiesa vėsesniu oru iki +20°C galima pasimėgauti Kamerono ar Genting aukštumose. Keliautojams, kurie pasiruošę įkopti į Kota Kinabalu kalną reikėtų pasiimti pirštines, ten temperatūra gali nukristi ir iki 0°C! 

Pastaraisiais metais tarp lietingo ir sauso sezono labai ryškaus skirtumo nesijaučia, ypač vakarinėje Malaizijos dalyje. Lyja beveik kasdien, bet lietūs yra trumpi ir oro temperatūra te nukrenta keliais laipsniais. Ryškesnis lietaus sezonas išskiriamas Rytinėje Malaizijos dalyje, kur yra dažni ir potvynių pavojai.

 Šalį suskirstėme į šias dalis: 

Malaizijos vakarinė dalis (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi salos, Malacca ir Cameron Highlands) – nebijantiems tropinių trumpalaikių liūčių galima keliauti visus metus, tačiau lietingiausi mėnesiai yra nuo lapkričio iki sausio galo

Malaizijos rytinė dalis (Kuala Terengganu, Redang, Perhantians salos) – lietaus sezonas prasideda nuo lapkričio iki vasario. Salose, išskyrus Tioman, užsidaro dauguma viešbučių, dėl audrų ne visada plaukia keltai. 

Taman Negara  – geriausias laikas vasario mėn, lietingiausia: lapkritį, gruodį, sausį, balandį, gegužę

Borneo. Sausasis sezonas nuo kovo iki rugsėjo. Tačiau šioje saloje orai yra taip pat nenuspejami, lietus gali užklupti bet kuriuo metu. Lietaus sezonu, ypač sausio mėnesį Saravako valstijoje reikia tikėtis stiprių liūčių, kas gali apsunkinti kelionę, tuo tarpu Sabah valstijoje gausiausiai lyja vasarį. Balandis yra geriausias mėnuo, nes vėliau prasideda sezono metas, nuo liepos iki rugsėjo yra pakeliamos paslaugų kainos. 

 

 

Lietuvos Respublikos piliečiams viza nereikalinga (iki 90 d.). Įsitikinkite, kad pase įdėtas sienos kirtimo spaudas.  Pagal šalies įstatymus, spaudo pase nebuvimas prilyginamas buvimui šalyje nelegaliai ir preziumuojama užsieniečio kaltė.

Neseniai buvo pristatytas naujas vizos tipas (digital nomad), leidžiantis gyventi ir dirbti Malaizijoje iki 12 mėnesių.  

Rekomenduotini: hepatitas A – nes per vandenį užsikrečiama, hepatitas B iki 60 metų, vidurių šiltinė, suaugusiems difterijos, stabligės revakcinacija. 

Geltonoji karštligė. Tarptautinio sertifikato, patvirtinančio vakcinaciją nuo geltonosios karštligės, reikalaujama tik iš vyresnių kaip 1 m. amžiaus keliautojų, atvykstančių iš endeminių geltonosios karštligės teritorijų bei keliautojų vykusių tranzitu (daugiau nei 12 valandų oro uoste) per endeminę geltonosios karštligės teritoriją.

Maliarija: maža rizika Borneo dalyje. 

Dengės karštligė:  Dengės karštligė yra virusinė infekcija, kuria dažniausiai užsikrečiama, kai asmeniui įkanda užsikrėtusi uodų patelė. Yra 4 dengės karštligės viruso serotipai, tai reiškia, kad vienas žmogus gali užsikrėsti 4 kartus. Kai asmuo užsikrečia vienu tipu, jam susidaro visą gyvenimą trunkantis imunitetas tam specifiniam serotipui. Tačiau jei jie pakartotinai užsikrečia kitu serotipu, jiems kyla didesnė rizika susirgti sunkia dengės karštligė, kuri gali būti pavojinga gyvybei. Malaizijoje dengės karštligė dažnai siejama su oru, tad lietingu sezonu (lapkritis-vasaris) užsikrėtimo rizika išauga. 

*Informacija apie skiepus pateikta vadovaujantis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis. 

 Nebėra taikomi jokie su COVID-19 pandemijos valdymu susiję vykimo į Malaiziją apribojimai. Tačiau kai kurie paslaugų tiekėjai gali paprašyti parodyti skiepų pasą.

Malaizijos ringitas (RM). Miestuose laisvai galite atsiskaityti kreditinėmis kortelėmis, tačiau vykstant į salas ar Borneo nacionalinius parkus reikėtų turėti grynųjų pinigų dėl kelių priežasčių: nėra bankomatų, imamas kortelės aptarnavimo mokestis  iki 3,5 proc. arba tiesiog paslaugos teikėjas neturi kreditinių kortelių skaitytuvo. Miesto centre yra nemažai valiutos keityklų. 

Religija:  2020 metų duomenimis 63,5 proc. gyventojų išpažįsta islamą, 18.7 proc. – budizmą,   9.10 proc. – krikščionybę,  6.10  proc. – induizmą. 

Lankantis bet kuriuose maldos namuose, reikia laikytis aprangos kodo. Mečetėje moterys turi vilkėti ilgą apsiaustą bei galvos apdangalą dengiantį plaukus (apranga duodama nemokamai), o indų ir kinų šventyklose – kelnės ar sijonas žemiau kelių bei uždengti pečiai, kad ir paprasčiausia skara (indų šventyklose imamas nuomos mokestis). Vyrams visose šventyklose galioja tos pačios taisyklės: kelnės ar šortai žemiau kelių ir viršutinė rūbo dalis su rankovėmis.

 Indų šventykloje privaloma nusiauti batus.

Touch&Go”  kitaip  TNG  bekontaktę intelektualiąją kortelę  galima įsigyti parduotuvėse  kaip „7-Eleven“, „myNews“,  kai kuriose traukinių stotyse, degalinėse. Ta pačia kortele galima naudotis traukiniuose, autobusuose, susimokėti už automobilio stovėjimą ir  atsiskaityti maisto parduotuvėse.  Tokios kortelės  kaina yra 2 eur.  Jos BŪTINAI prireiks jei vairuosite automobilį, tai vienas iš būdų sumokėti kelių mokesčius. “Tunai” eilė reiškia galima mokėti grynais pinigais, bet jau daugelyje vietų yra panaikinta, “Smart tag” – reikia turėti aparatą, kurio pagalba skenuojami pinigai iš kortelės. RFID – yra specialus lipdukas, pinigai nuskaičiuojami iš sąskaitos.

Parodžius  asmens dokumentą (reikalinga registracija)  SIM kortelę galima įsigyti oro uoste  “Tune talk”, “Hotlink Maxis” ar “Digi” kioskeliuose ar bet kurioje „7-Eleven“, „myNews“ parduotuvėje bei degalinėse. Populiariausi mobilaus ryšio operatoriai yra Hotlink by Maxis, Digi, Celcom (Axiata), U Mobile, Yes, Unifi/Bebas. Kainos yra gan skirtingos, prasisdeda nuo maždaug 3 eur už 3 GB. Nenustebkite, kad Rytinėse Malaizijos salose ne visi mobilaus ryšio operatoriai veiks, tad viena iš populiaresnių yra Celcom SIM kortelių.