Durijus – vaisių karalius

by Rita

Pirmą kartą apsilankius Pietryčių Azijoje daugelio dėmesį patraukia ženklai viešbučio lifte ar viešajame transporte. Be mums įprastų draudimų nerūkyti čia išvystame ženklą su keistu dygliuotu kamuoliu… Taigi – šiandien supažindinsime su vaisių karaliumi durijumi.

 

Durijus yra vaisius, augantis ant bombakmedinių (Bombacaceae) medžių. Paplitęs beveik išimtinai vien tik Pietryčių Azijos šalyse. Iš beveik trisdešimties šios rūšies medžių tiktai devyni veda vaisius ir tiktai viena rūšis yra valgoma – tai Kvapusis durijus (Durio zibethinus). Tai dygliuotas, kamuolio, kartais kriaušės formos vaisius, išaugantis net iki 5 kilogramų svorio. 

 

Esminis šio vaisiaus išskirtinumas – jo kvapas. Vieniems jis gali pasirodyti itin atstumiantis, kitiems mažiau emocijų keliantis, bet būtent dėl kvapo intensyvumo šis vaisius neįleidžiamas į viešbučius ir viešąjį transportą. Vieniems šis kvapas asocijuojasi su maloniais dalykais, tokiais, kaip migdolai ar grietinėlė, kitiems – priešingai. “Supuvęs svogūnas, terpentinas, sugedęs Gorgonzola sūris” – atsiliepimų apie pirmas pažintis su durijumi galima išgirsti pačių įvairiausių. Pasitaiko ir tokių ragautojų, kuriems nuo pirmo kąsnio šis vaisius palieka tiktai teigiamą įspūdį. Dėl skirtingų žmonių reakcijų į jo kvapą ir skonį netgi teko matyti  epitetą “Skonių chameleonas” – kiekvienam iššaukiantis skirtingas asociacijas.

 

Norintiems paragauti turbūt labiausiai rekomenduotume apsilankyti maisto turguose, kur vaisius parduodamas jau išdarinėtas, o ir nusipirkti galite patį mažiausią kiekį – išimtinai tik degustavimui. Beje, kainos taip pat gali smarkiai varijuoti, priklausomai nuo tų metų derliaus, sunokimo, vietovės, kurioje išaugintas. Brangiausiai kainuoja (nepatikėsite) durijaus vaisiai, kuriuos perka dar prieš jiems prinokstant. Netgi teko girdėti apie programėlę išmaniesiems telefonams, kurioje įsigijus konkretų vaisių galima tiesiogiai 24 val. per parą web kamerų pagalba stebėti kaip jis noksta… Tikras prabangos elementas. Įsivaizduokite – perkate parmezano sūrį ir stebite, kaip jis bręsta. Arba ekologiniame ūkyje nuotoliniu būdu stebite nusipirktą dar vis nenuskintą moliūgą. Štai taip savo delikatesą stebi ir jo laukia išrankiausi gurmanai.

 

Žinoma, galima pažintį pradėti ir nuo kitų produktų, turinčių durijaus ekstrakto ar kvapų. Beveik visose parduotuvėse nesunkiai rasite saldumynų su durijumi – karamelė, šokoladiniai saldainiai su įdaru, durijaus skonio ledai, netgi sūrio pyragai su juo  – pasirinkimas tikrai nemažas, tad galima netgi parvežti dovanų į Lietuvą. Dar kartą priminsiu, jog tikrai nepatartina transportuoti viso vaisiaus. Kuo labiau sunokęs, o ypač pradėdamas gesti jis tikrai paliks “neišdildomus” įspūdžius. Sklando legendos, jog neva turistai parsinešė durijų į viešbučio kambarį ir išvykdami jį pamiršo. Vėliau viešbučio administracijai teko pakeisti net užuolaidas ir sienų apmušalus. Na, kiek teisybės šioje istorijoje – sunku spėlioti, bet legendos iš niekur paprastai neatsiranda…

 

Jei lankysitės Pietryčių Azijoje – išnaudokite progą susipažinti su šiuo vaisių karaliumi. Abejingų jis dažniausiai nepalieka, o kuriuo tapsite jūs – aistringu gerbėju ar nekentėju – deja sužinosite tik po pirmo kąsnio.