Pasiilgau šakočio!

by Rita
Pagaliau atėjo laikas deserto pristatymui. Kaip ir dažnu atveju, Pietryčių Azijos kulinarinis paveldas yra persipynęs tarp įvairių tautų, tad šiandien aprašomas Lapis Cake dar gali būti randamas ir Kue Lapis Legit, Kek Lapis Sarawak, Spekkoek, Spekkuk ir kitais pavadinimais.

Tai drėgnas ir sotus, biskvitinės tekstūros pyragas, kurio plonyčiai sluoksniai pertepami cukraus sirupu ar medumi. Šis desertas yra populiarus ir Indonezijoje bei Singapūre. Paprastai būdavo gaminamas ypatingų švenčių progomis, na o šiais laikas jį galima aptikti visose didesnėse parduotuvėse, o jei norite išskirtinės kokybės – tikrai rasite kepyklėlių, siūlančių rankų darbo ir unikalaus skonio pyragus. Viena iš populiarių pyrago versijų gali nustebinti pirmą kartą matančius – kodėl jis žalios spalvos? Atsakymas paprastas – tešlos gamyboje naudojamas augalas Pandanas, tiksliau jo sulčių koncentratas. Tai Azijoje, Afrikoje ir Australijoje augantis prieskoninis augalas (lot. Pandanus amaryllifolius) – lietuviškai “Amarilinis Pandanas”. Skonio prasme gaminiai iš šio augalo vertinimai skirtingai: kai kas nejaučia jokio ryškaus poskonio, kitiems juntamas gana stiprus specifinis kvapas. Na, bet tai jau individualūs ragautojų įspūdžiai. Beje, augalo ekstraktai naudojami ne tik kulinarijoje, bet ir parfumerijos pramonėje.

Bet kokiu atveju, pyragas tikrai skanus, drėgnas, biskvitinės tešlos tekstūros ir, kas keisčiausia – primena… lietuvišką šakotį! Taip, būtent šakotį. Tešlos gamyboje gausiai naudojami kiaušiniai, tad ir tekstūra ir skonis tikrai pažįstami mūsų skonio receptoriams. Pasidomėjus Lapis cake istorija, paaiškėja, jog jo istorinės ištakos kildinamos iš olandų kolonizavimo laikų, o Lapis cake yra artimas “Spit Cake” kategorijai, t.y. pyragams, keptiems ant iešmo ar volelio. Šiai kategorijai priklauso austrų Prügelkrapfen, vokiečių Baumkuchen ir Baumstriezel, vengrų Kürtőskalács, čekų Trdelník; švedų Spettekaka, lenkų Sękacz ir, žinoma, lietuviškas šakotis. Beje vienas iš straipsnio pradžioje paminėtų šio pyrago pavadinimų “spekkoek” yra kildinamas iš olandiško žodžio “spek”, reiškiančio kiaulienos šoninę. Spėjama, kad šis pavadinimas prigijo dėl pyrago sluoksnių plonumo, primenančių šoninės griežinėlį.

Na, bet grįžkime prie tradicinio Azijos Lapis Cake. Jis čia gaminamas visai nebe ant iešmo, o kepamas tradiciniu būdu orkaitėje ir parduodamas dažniausiai stačiakampiais, plytos formos gabalėliais. Mėgaujantis su kava ar arbata patogiausia pjaustyti jį plonomis riekelėmis. Jei būdami Pietryčių Azijoje užsigeisite pažįstamo šakočio skonio – galite drąsiai ieškoti sluoksniuoto pyrago ir tikrai pasijusite kaip namie.