Ramadanas

by Rita

Ramadanas – kiekvienam musulmonui ypač svarbus mėnuo. Kasmet Ramadano pradžios ir pabaigos datos nustatomos pagal mėnulio kalendorių, todėl metai iš metų skiriasi. Šiemet šis ypatingas mėnuo prasideda  kovo 22 -ąją ir tęsiasi iki balandžio 21-osios. Tai  griežto pasninkavimo, kuomet nuo aušros iki saulėlydžio tikintieji turi susilaikyti nuo valgio, gėrimo, rūkymo ir net intymių santykių, laikotarpis. Taikomos retos išimtys vyresnio amžiaus žmonėms, nėščiosioms ir žindančioms. Netgi esant reikalui gerti vaistus priimtina neužgerti jų vandeniu. Pasninkaujant nuo aušros iki sutemų daugeliui trūksta energijos ir nuotaikos, tačiau, tikintieji šį laiką suvokia kaip dvasinio apsivalymo, pamokos susivaldyti, tikėjimo ir pamaldumo stiprinimo laikotarpį, kurio metu dar labiau prisimenamas Dievas ir Jo palaiminimai bei užjaučiami tie, kurie neturi pakankamai maisto, vandens, ir pastogės.

Šis periodas, o ypač jo pabaiga, Malaizijoje vadinama “Hari Raya Aidilfitri” yra apgaubta šventiškos nuotaikos. Pasninko metu daugelis restoranų, ypač tų, kurių savininkai yra musulmonai, trumpina darbo laiką. Šiuo laikotarpiu ypatingą reikšmę ir gilias tradicijas turi Ramadano maisto turgūs. Paprastai jie prasideda vakarop ir tęsiasi iki sutemų. Visur rūksta griliai, kepami ir gruzdinami patiekalai, pilstomi gaivūs gėrimai. Nors ir pasninkaujama – skirtingai nuo mūsų advento ar gavėnios – mėsos nėra vengiama. Kepama vištiena, gausu avienos ir jautienos troškinių, patiekalai sotūs, porcijos gausios. Ypatingą reikšmę turi ir saldumynai. Tiesa, maistas parduodamas tiktai išsinešti – kol nesutemę ir juolab turguje niekas nevalgo. Turgaus lankytojai dažniausiai perka maistą visai šeimai ir vežasi jį namo. Dūzgia motoroleriai, stumdosi pirkėjai, garsiai savo patiekalus reklamuoja prekiautojai. Tikrai smagus patyrimas. Ramadano metu skatintina aukoti ir teikti labdarą, tad turguose sutiksite ir prašančiųjų. 

Ramadano pabaigą vainikuoja vadinamieji “Open House” – atviri namai, kuomet užeiti į bet kuriuos namus ir pasivaišinti gali net ir nepažįstamasis ar prašalaitis. Kiekviena šeima maisto gamina arba perka tiek, kad užtektų ir netikėtiems svečiams. Ši atvirų namų tradicija Malaizijoje, beje, yra būdinga visoms etninėms grupėms – tiek kinų, tiek indų, tiek ir islamą išpažįstančių malaiziečių šventės vienodai svarbios. 

Primename, kad Malaizija yra daugiakultūrė šalis, tad svečiuojantis šiuo laikotarpiu nereikia nerimauti dėl galimybės pavalgyti dienos metu. Nors daugelis musulmoniškų restoranų  ar gatvės prekystalių neveiks, tačiau belaukiant Ramadano turgaus, galite drąsiai ragauti kitas virtuves: indų, kinų, korėjiečių, japonų, taivaniečių, italų, meksikiečių  ir daugelį kitų. Na, o jei turgaus šurmulys ne itin vilioja, tuomet galite pasimėgauti šventiška atmosfera Ramadano bufetuose.